Flu Meeting, 6 kwietnia 2017

Jak co roku odbyło się spotkanie podsumowujące sezon grypowy w kraju, organizowane pod patronatem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG). Liczba zgłaszanych rozpoznań grypy i podejrzeń zachorowań, jak i hospitalizacji z powodu choroby i jej powikłań systematycznie rośnie, co wskazuje na lepszą świadomość i częstszą diagnostykę, z drugiej jednak strony – stan zaszczepienia populacji generalnej jest bardzo niski (<4%). Ze względu na swój potencjał pandemiczny, grypa stanowi realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W spotkaniu wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Zbigniew Król, Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, posłanka Lidia Gądek, członkowie Rady Naukowej OPZG: prof. Adam Antczak (prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) , dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz – Migas (kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej),  dr hab. n. med. Ernest Kuchar (kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM), dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch (kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM). Podczas konferencji przedstawiono rekomendacje dotyczące stosowania szczepionki czterowalentnej przeciw grypie oraz wręczono nagrody dla najbardziej aktywnych uczestników gry edukacyjnej Flu Mania oraz dziennikarzy, którzy często i rzetelnie poruszają tematykę grypy. Okazało się też, że wśród uczestników dominowali zaszczepieni przeciw grypie w bieżącym i poprzednich sezonach – deklarację wykonanie szczepienia potwierdzano podniesieniem ręki, co uwidoczniono na zdjęciu.