Jesteś tutaj

Szczepienia ochronne u dorosłych Polaków, czyli o rozbieżności pomiędzy doskonałymi zaleceniami a ich realizacją – wypowiedź dr hab. n. med. Anety Nitsch-Osuch dla World Association for Infectious Diseases and Immunological Disorders (WAidid)

Problematyka szczepień ochronnych u dorosłych, wpisująca się w strategię „life long approach to vaccinations”, jest coraz popularniejsza na świecie i zajmują się nią wiodące gremia eksperckie, włączając np. Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych (ang. European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) oraz Światowe Stowarzyszenie Chorób Zakaźnych i Schorzeń Immunologicznych (ang. World Association for Infectious Diseases and Immunological Disorders, WAidid). Niestety, Polska jest przykładem kraju, w którym pomimo dobrych zaleceń oficjalnych, zawartych np. w Programie Szczepień Ochronnych (PSO), ich realizacja pozostawia wiele do życzenia. Jest to więc doskonały  i smutny przykład, jak bardzo trudno, z różnych przyczyn, przejść od teorii do praktyki. Przykładów nie trzeba długo szukać – rekomendacje dotyczące szczepienia przeciw grypie są liczne i jednoznaczne, jedne z najlepszych i najszerszych w Europie, a stan zaszczepienia populacji generalnej wynosi < 3,5%...

Na zaproszenie WAidid, dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, wskazała możliwe metody zwiększenia popularności i wykonawstwa szczepień u dorosłych: zapewnienie finansowania oraz zaangażowanie w promocję pracowników ochrony zdrowia.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=7t0yMWi9m8E