Jesteś tutaj

Jesień we Francji – czas na spotkania naukowe poświęcone grypie

Październik okazała się miesiącem, w którym odbyły się dwa międzynarodowe spotkania poświęcone problematyce grypy.
Pierwsze z nich miało miejsce w Paryżu, w dniach 14-16.10.2018, dotyczyło problemów pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy i jej powikłań, odbywało się w ramach konferencji poświęconej realizacji zadań Global Influenza Hospital Surveillance Network ( w sieci tej w nadchodzącym sezonie 2018/2019 znajdą się takie kraje europejskie jak: Francja, Hiszpania, Rumunia, Serbia).
Drugie spotkanie odbyło się w Lyonie, w dniach 19-20.10.2018, zgromadziło ekspertów zajmujących się problematyką profilaktyki grypy i implementacją zaleceń dotyczących szczepienia przeciw grypie w populacjach krajów europejskich.
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele WUM: dr n. med. Andrzej Załęski z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym (II WL) oraz dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch (kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego).
W czasie obrad, które rozpoczynały się punktualnie o godz. 8.30 (co miało m.in. tę zaletę, że umożliwiało podziwianie wschodów słońca), omówiono  dane epidemiologiczne zachorowań na grypę wymagających hospitalizacji, w różnych krajach, w sezonie 2017/2018 (w Europie dominowały zakażenia wywołane wirusem grypy typu B, linia Yamagata) oraz wielokrotnie podkreślano znaczenie szczepień przeciw grypie dla indywidualnych pacjentów oraz dla zdrowia publicznego (przykładowo: przy założeniu, iż w sezonie choruje na grypę 10% populacji, zaszczepionych jest 80% osób podatnych na zachorowanie, efektywność szczepionki wynosi 70%, możliwe jest uniknięcie 336 tysięcy zgonów z powodu grypy i jej powikłań).

Wypowiedź dr hab. Anety Nitsch-Osuch o korzyściach ze szczepień przeciw grypie:

https://www.youtube.com/watch?v=HYqZ3X8RMjk