Program Erasmus Plus – wizyta na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Splicie

Wyjazdy w ramach programu Erasmus są dobrą okazją do sprawdzenia i doskonalenia własnych kompetencji, umożliwiają nawiązanie nowych kontaktów o charakterze naukowo-dydaktycznym. Tym razem w wymianie nauczycieli akademickich uczestniczył dr n. med. Patryk Tarka z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego. Koordynatorem wizyty ze strony chorwackiej był prof. Ozren Polasek,  od sześciu lat lider projektu  10.001 Dalmatyńczyków. Jest to projekt, który trwa już 15 lat i bada genetyczne podstawy zdrowia i chorób Chorwatów. W ramach projektu odkryto do tej pory ponad 1000 genów związanych z wieloma chorobami. Głównym celem tego programu jest stworzenie wszechstronnego źródła do badania genetycznych, środowiskowych i społecznych uwarunkowań zdrowia i chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewlekłych, które są główną przyczyną zgonów w Chorwacji i innych krajach rozwiniętych. Z naszej strony była okazja omówienia w jaki sposób realizujemy tematykę higieny rąk, epidemiologii (głównie zakażeń szpitalnych)  z uwzględnieniem aktualnych potrzeb zdrowia publicznego.