Jesteś tutaj

Wykłady dr hab. n. med. Anety Nitsch-Osuch na Uniwersytecie w Pizie

W dniach 28 września – 4 października 2019 roku odbyła się wizyta dr hab. n. med. Anety Nitsch-Osuch, kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, na Uniwersytecie w Pizie, w ramach wymiany kadry akademickiej w programie Erasmus Plus.

Wizyta była doskonałą okazją do poznania warunków prowadzenia kształcenia przed- i podyplomowego na kierunkach medycznych w jednym z najstarszych uniwersytetów w europie. uniwersytet w Pizie został powołany w dniu 3 września 1343 roku na mocy edyktu papieża Klemensa VI, początkowo funkcjonowały tu cztery wydziały: teologii, prawa cywilnego, prawa kanonicznego i medycyny. Obecnie, wraz z dwoma innymi uczelniami, uniwersytet  wchodzi w skład grupy pizańskich szkół wyższych (wł: Sistema Universitario Pisano), uczy się tu ponad 50 tysięcy studentów. Kierunkiem, którego absolwenci uniwersytetu w Pizie osiągają najwyższy światowy poziom jest obecnie informatyka.  Najsłynniejszym absolwentem uniwersytetu był Galileusz, który później tu wykładał jako profesor matematyki od roku 1589. Na terenie uczelni znajduje się najstarszy w Europie akademicki ogród botaniczny (z którego można w spokoju, bez tłumu turystów, podziwiać Krzywą Wieżę). 

Na zaproszenie prof. Pierre Luigi Lopalco, kierownika Katedry Medycyny Prewencyjnej Uniwersytetu w Pizie, Pani Docent Aneta Nitsch-Osuch wygłosiła wykłady poświecone m.in. problematyce szczepień przeciw grypie i rotawirusom w Polsce, porównując sytuację do innych krajów europejskich. Ożywiona dyskusja dotyczyła szerzących się w obu krajach postaw niechętnych i wahających się wobec szczepień ochronnych, a także możliwych rozwiązań systemowych zapewniających promocję i wykonawstwo szczepień wśród personelu medycznego. W obu tych obszarach, a wiec promocji szczepień w populacji generalnej i grupach ryzyka, planowana jest dalsza współpraca naukowa.