Jesteś tutaj

Webinarium o szczepieniach ochronnych w dobie COVID-19

W dniu 9 lipca 2020 roku odbyło się webinarium poświęcone szczepieniom ochronnym w dobie pandemii COVID-19, szczególnie zalecanych i wykonywanych u dzieci i dorosłych.

Gospodynią spotkania była prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii, a gościem dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM. W czasie spotkania, w którym uczestniczyło ponad 800 osób, podkreślono, że pandemia nie jest przeciwwskazaniem do szczepień, zarówno obowiązkowych jak i zalecanych.

Zgodnie ze stanowiskiem WHO z dnia 20 marca 2020 roku szczepienia priorytetowe w czasie pandemii to szczepienie przeciw grypie i przeciw pneumokokom, zalecane zwłaszcza u pacjentów z grup ryzyka. Zalecenia WHO są absolutnie zgodne z zaleceniami polskich ekspertów, którzy wskazują także na potrzebę szczepień przeciw krztuścowi. Przedstawiono także priorytety zmian w polskim programie szczepień ochronnych na najbliższe lata. Webinar emitowano na platformie e-medycyna.pl.