Jesteś tutaj

Newsletter

Drugi tom monografii „Choroby, epidemie i pandemie w medycynie i humanistyce. Zanim pojawił się COVID-19…”

   Z radością informujemy, że ukazał się drugi tom monografii pod redakcją prof. Anty Nitsch-Osuch i dr n. hum. Adam Tyszkiewicza, której tytuł jednoznacznie wskazuje na związki medycyny ze sztuką i szeroko pojętymi naukami humanistycznymi. Nasi studenci otrzymują monografię jako nagrodę za najlepsze wyniki w konkursach dydaktycznych realizowanych podczas zajęć prowadzonych w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego – zachęcamy więc do lektury!

   Jak czytamy we wstępie do monografii: „W roku 2022, w cieniu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, wydaliśmy książkę pt. „Od dżumy do COVID-19. Choroby, epidemie i pandemie w medycynie i humanistyce”. (il.) Publikacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników, którzy docenili połączenie wątku medycznego z narracją humanistyczną. To tylko zmobilizowało nas do dalszych poszukiwań, czego efektem jest prezentowany po dwóch latach Państwu tom drugi, stanowiący kontynuację naszych wspólnych dociekań naukowych w kontekście nauk o zdrowiu i przedstawień wizualnych. Tym razem, oprócz zwrócenia uwagi na kilka chorób, które od wieków prześladują ludzkość, tj. m.in. żółtej febry, odry czy błonicy, zdecydowaliśmy się na omówienie kilku przykładów zdrowotnych bolączek związanych z ostatnimi kilku dekadami, m.in. eboli i ziki. Punktem wyjścia w naszych rozważaniach, odchodząc celowo od chronologicznego ujęcia tematów, stał się tym razem COVID-19. W artykule autorstwa piszącej tej słowa Anety Nitsch-Osuch i Katarzyny Lewtak przedstawiono obecny (na połowę 2024 roku) stan badań nad tą chorobą ze zwróceniem szczególnej uwagi na skutki zdrowotne i społeczne tej pandemii. Jednocześnie drugi ze współredaktorów tomu - Adam Tyszkiewicz poruszył na podstawie wybranych kilku przykładów zagadnienie zobrazowania w sztuce publicznej wywołującego ją koronawirusa. Z pewnością ten temat nie jest jeszcze powszechnie rozpoznany, ale już teraz warto podkreślić, że oprócz symbolicznych wyobrażeń nowego patogenu, wypełniających mury i ściany miast na całym świecie, odwołania do niego pojawiły się w ostatnim czasie też na przykład w przestrzeni numizmatyki. Wydaje się, że zagadnienie to będzie za kilka dekad traktowane przez historyków sztuki i historyków medycyny z podobną atencją, co alegoryczne przedstawienie dżumy czy cholery.

     Pewne tematy omówione w książce, mimo że wydają się przede wszystkim historyczne, okazują się obecnie niezwykle aktualne. W ostatnim czasie odnotowuje się olbrzymi wzrost zachorowań na odrę; coraz powszechniejsza, ze względu na ryzykowne i nieodpowiedzialne zachowania seksualne dzisiejszego pokolenia, staje się również rzeżączka. W tym drugim przypadku jest to wynik niestety przezwyciężenia strachu przed zakażaniem wirusem HIV, którego nabycie traktuje się w dniu dzisiejszym jako zmaganie się z chorobą przewlekłą. Nie wszystkie także kraje na całym świecie uporały się wciąż z problemem duru brzusznego, a Afryka nadal boryka się z regularnie występującymi ogniskami eboli. Wydaje się, że problemem niedalekiej przyszłości współczesnej cywilizacji okażą się konsekwencje wycinki lasów deszczowych, a także topnienie lądolodów pod wpływem zmieniających się warunków klimatycznych, co doprowadzić może do uwolnienia się nowych, groźnych, nieznanych jeszcze drobnoustrojów. Innym zagrożeniem mogą stać się choroby odzwierzęce np. ptasia grypa czy ospa małpia; ze szczególną dokładnością warto monitorować ich ewolucję.

    Publikacja, którą trzymacie Państwo w rękach zdecydowaliśmy się zakończyć tematyką antybiotykooporności. Przed zjawiskiem tym ostrzegał już sam odkrywca penicyliny Alexander Fleming, dopiero jednak w ostatnich latach, z powodu pojawienia się kolejnych tzw. superbakterii problem stał się dostrzegalny na skalę światową. Można wręcz określić tę sytuacją dyskretną pandemią XXI wieku, wciąż niestety bagatelizowaną i niedocenianą. Przy okazji omawiania historii antybiotyków i ich złotej ery, nie tylko pragnęliśmy przypomnieć na przykładzie kilku dzieł sztuki sylwetkę legendarnego, wyżej wspomnianego szkockiego bakteriologa, ale chcieliśmy również zaprezentować czytelnikowi postać mało znanego w Polsce amerykańskiego artysty Roberta A. Thoma, dzięki któremu powstały za oceanem po II wojnie światowej dwa słynne cykle malarskie dedykowane historii medycyny i farmacji.

   Mamy nadzieję, że nasza książka spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem i skłoni do własnych studiów i poszukiwań w zakresie epidemiologii i historii medycyny.

   Na często zadawane pytanie „Czy nastąpi kolejna epidemia lub pandemia” należy odpowiedzieć przewrotnie i niezbyt optymistycznie – nie czy, tylko kiedy? Nieuchronność powrotu chorób zakaźnych przewidział w swoim arcydziele pt. „Dżuma” Albert Camus pisząc o swoich bohaterach „Uważali się za wolnych, a nikt nie będzie wolny, jak długo będą istniały zarazy”.

Szanowni Państwo Studenci,

W związku ze zbliżającym się terminem zimowego Lekarskiego Egzaminu Końcowego Zespół Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, kierowany przez prof. Anetę Nitsch-Osuch, zapraszają na cykl spotkań online na Teamsach, w czasie których omówimy pojawiające się w pytaniach egzaminacyjnych zagadnienia z zakresu: zdrowia publicznego, orzecznictwa lekarskiego i epidemiologii. Powyższa propozycja jest adresowana do wszystkich Studentów Wydziału Lekarskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Studentów VI roku podchodzących do LEKu w dniu 22 lutego 2025 r.

Terminy:

30 stycznia 2024 r. godz. 18.00 doc. Krzysztof Jankowski

12 lutego 2024 r. godz. 16.00 doc. Krzysztof Kanecki

12 lutego 2024 r. godz. 17.00 dr Anna Jagielska

18 lutego 2024 r. godz. 16.00 doc. Magdalena Łoś

Link do Zespołu Teams:

LEK repetytorium | Ogólne | Microsoft Teams

Serdecznie zapraszamy!

Prof. Aneta Nitsch-Osuch powołana na drugą kadencję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie epidemiologii

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski powołał Konsultantów Wojewódzkich na pierwszą i kolejną kadencję oraz wręczył podziękowanie za pełnienie tej funkcji w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Uroczystość odbyła się 19 grudnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Akty powołania na kolejną, pięcioletnią kadencję Konsultanta dla województwa mazowieckiego odebrała prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, Kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konsultantów Wojewódzkich powołuje Wojewoda w porozumieniu z Ministrem Zdrowia oraz właściwym konsultantem krajowym, po zasięgnięciu opinii samorządów zawodowych. Do zadań Konsultantów należy m.in. przeprowadzanie kontroli podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych dotyczącej realizacji kształcenia i doskonalenia zawodowego lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne lub inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w zakresie wynikającym z programów kształcenia. Rolą Konsultantów jest też przygotowanie informacji o zasobach i potrzebach kadrowych w ich specjalizacjach. W województwie mazowieckim jest ponad stu Konsultantów Wojewódzkich z różnych dziedzin medycyny, farmacji i ochrony zdrowia. Ich kadencja trwa pięć lat.

Sukces naszej Studentki w Japonii!

„Miło nam poinformować, że przewodnicząca SKN Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Katarzyna Bochniak, reprezentowała Polskę w prestiżowym programie MIRAI 2024 w Japonii. W dniach 4-10 grudnia p. Katarzyna uczestniczyła w programie jako członkini grupy „Science and Technology”.

MIRAI to inicjatywa organizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii oraz Japan International Cooperation Center (JICE). Grupa "Science and Technology" koncentruje się na pogłębianiu wiedzy uczestników na temat osiągnięć w dziedzinie nauki i technologii, ale również na wymianie międzykulturowej, promowaniu zrozumienia i współpracy w obszarze edukacji, nauki i innowacji. Program obejmował wykłady, wizyty w instytucjach badawczych, takich jak RIKEN Center for Brain Science i JAXA (Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej) oraz wymianę poglądów z japońskimi studentami i ekspertami.

Celem programu jest promowanie zrozumienia japońskiego podejścia do innowacji oraz budowanie sieci kontaktów między młodymi liderami z różnych krajów. Udział w programie to niepowtarzalna szansa na zdobycie międzynarodowego doświadczenia oraz zgłębienie globalnych perspektyw zarządzania w ochronie zdrowia, zwieńczona spotkaniem z Wiceministrem Spraw Zagranicznych Japonii, MATSUMOTO Hisashi.”

XIV Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego – aktywny udział pracowników naszego Zakładu

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2024 roku w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi odbył się XIV Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Wydarzenie to, organizowane wyłącznie w formacie stacjonarnym, zgromadziło wybitnych specjalistów z zakresu lipidologii z Polski i świata, a jego nadrzędnym celem było przekazanie najnowszej wiedzy na temat zaburzeń lipidowych oraz ich skutecznej diagnostyki i leczenia.

Kluczowe tematy Kongresu

Podczas Kongresu uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów najznakomitszych postaci światowej i polskiej lipidologii. Nadzór naukowy nad wydarzeniem sprawował prof. dr hab. Maciej Banach, Prezes PTL, znany ze swojego wkładu w rozwój tej dziedziny medycyny.

Podczas tegorocznego Kongresu omówiono szeroki zakres zagadnień związanych z lipidologią, w tym:

nowoczesne metody diagnostyki zaburzeń lipidowych,

aktualne wytyczne leczenia i programy lekowe,

nowe terapie oraz leki w leczeniu dyslipidemii.

W trakcie wydarzenia ogłoszono założenia najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego (PTL) oraz 13 innych Towarzystw Naukowych. Wytyczne te zostaną opublikowane na początku 2025 roku.

Udział Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego

Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego może poszczycić się znacznym wkładem w tegoroczny Kongres.

Dr Katarzyna Okręglicka, adiunkt naszego Zakładu, wystąpiła w roli wykładowcy, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami wydarzenia. Sukcesem może pochwalić się również mgr Klaudia Wiśniewska, doktorantka naszego Zakładu. Pani magister zdobyła II miejsce w prestiżowym konkursie PoLA Best Case Report Award 2024, nagradzającym najlepsze przypadki kliniczne. W swoim wystąpieniu zaprezentowała przypadek kliniczny dotyczący skutecznego leczenia zaburzeń lipidowych z zastosowaniem postępowania dietetycznego.

Podsumowanie

XIV Kongres Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego był nie tylko okazją do zdobycia najnowszej wiedzy i wymiany doświadczeń, ale również miejscem, gdzie doceniono osiągnięcia naukowe oraz praktyczne zastosowania innowacyjnych metod leczenia. Sukcesy naszego Zakładu są dla nas powodem do dumy i motywacją do dalszej pracy na rzecz zdrowia publicznego.


Sesja Noblowska Towarzystwa Naukowego Warszawskiego

W dniu 4 grudnia 2024 odbyła się tradycyjna sesja naukowa poświęcona tegorocznym nagrodom Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, w dziedzinie chemii oraz w dziedzinie fizyki zorganizowana przez Warszawskie Towarzystwo Naukowe. W roku 2024 to najwyższe wyróżnienie w dziedzinie fizjologii lub medycyny otrzymali Victor Ambros i Gary Ruvkun, wyróżniono ich za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów. W czasie posiedzenia jeden z wykładów pt. „Klucz do regulacji genów i nowych terapii - odkrycia, wyzwania i przyszłość” wygłosił Pan prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM.

W podsumowaniu sesji Pani prof. Aneta Nitsch-Osuch (przewodnicząca Wydziału V Nauk Lekarskich TNW) przypomniała słowa Isaaka Newtona, iż to co wiemy jest kroplą, a to czego nie wiemy jest oceanem, ale każde nowe odkrycie przybliża nas do lepszego poznania świata. Zapis video czterech wykładów jest dostępny w

YouTube https://www.youtube.com/live/80J7rG0-JCo.

Wykład inaugurujący ze zdrowia publicznego „Opieka koordynowana w Polsce”

W dniu 5 grudnia 2024 odbył się wykład prof. Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz kierowniczki Katedry Medycyny Rodzinnej UM we Wrocławiu, dotyczący celów i wyzwań związanych z realizacją opieki koordynowanej w naszym kraju.

Prelegentka podkreśliła, iż opieka koordynowana oznacza zapewnienie pacjentowi kompletnego procesu diagnostyki i terapii w chorobie przewlekłej (objętej koordynacją), w zakresie opisanym w przepisach prawa, z utworzeniem Indywidualnego Planu Opieki Medycznej (IPOM), a także realizację profilaktyki, stosując zasady proaktywnego podejścia do podopiecznych. Korzyści z wdrożenia opieki koordynowanej to m.in. przejście od „medycyny skierowaniowej” do medycyny kompleksowej, standaryzacja postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, a także podniesienie prestiżu medycyny rodzinnej jako specjalizacji lekarskiej. Aktualnie już 38% świadczeniodawców POZ realizuje ten model opieki, a odsetek ten systematycznie wzrasta. Po wykładzie Pani profesor odpowiadała na pytania (m.in. dotyczyły one włączania kolejnych jednostek chorobowych, jak i działań prewencyjnych do tego modelu opieki), a także zachęcała studentów do podejmowania w przyszłości specjalizacji z medycyny rodzinnej oraz spoglądania na problemy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia z różnych perspektyw.

W wykładzie uczestniczyli studenci II i III roku kierunku lekarskiego, przedstawiciele władz dziekańskich Wydziału Lekarskiego : prof. Tadeusz Grochowiecki (prodziekan WL), prof. Renata Główczyńska (prodziekan WL) oraz wydziału Lekarsko-Stomatologicznego: dr hab. Joanna Peradzyńska (prodziekan WLS), a także prof. Piotr Tyszko (przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym), nauczyciele akademiccy.

Organizatorem spotkania był Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Wydziału Lekarskiego WUM, kierowany przez prof. Anetę Nitsch-Osuch. Tradycja wykładów otwartych, inaugurujących zajęcia ze zdrowia publicznego dla studentów kierunku lekarskiego, sięga roku 2016, wcześniejszymi gośćmi byli m.in. prof. Lidia Brydak (kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy), dr n. med. Izabela Kucharska (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego), dr Łukasz Jankowski (prezes Naczelnej Izby Lekarskiej). Ideą spotkań jest zainteresowanie studentów tematyką zdrowia publicznego i umożliwienie im poznania znaczących postaci z tej dziedziny, mających realnych wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej na szczeblu krajowym.

Debata o realizacji Programu Szczepień Ochronnych

W dniach 28-29 listopada 2024 roku odbyła się Rzeszowska Jesień Medyczna, konferencja adresowana do studentów i pracowników medycznych poświęcona immunoprofilaktyce. W czasie spotkania został po raz pierwszy zaprezentowany raport Naczelnej Izby Kontroli dotyczący realizacji Programu Szczepień Ochronnych w Polsce, w którym udokumentowano wiele niedociągnięć w zakresie wykonywania i raportowania szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży. Na podstawie wyników raportu NIK sformułowała wiele zaleceń dla lekarzy POZ, ale także Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia, rekomendując m.in. podjęcie działań mających na celu podniesienie poziomu wyszczepienia dzieci i młodzieży, co pozwoli zwiększyć odporność populacyjną.

Po raz pierwszy w historii NIK zaprezentowała wyniki kontroli poza swoją siedzibą, podczas ważnego wydarzenia naukowo-szkoleniowego adresowanego do kadry medycznej. Po prezentacji wyników kontroli odbyła się debata ekspertów, w której uczestniczyli m.in. dr n. med. Paweł Grzesiowski (Główny Inspektor Sanitarny) oraz prof. Aneta Nitsch-Osuch (kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, sekretarz rady Sanitarno-Epidemiologicznej). Eksperci zwrócili uwagę, że choć kontrola przeprowadzona została w bardzo trudnym okresie, bo w czasie pandemii COVID-19, wskazała na aktualny problem zdrowia publicznego jakim jest narastająca liczba rodziców wykazujących wahające się postawy wobec szczepień. Wskazano na możliwe działania mające na celu polepszenie świadomości zdrowotnej w społeczeństwie, jak i na konieczność kształcenia w zakresie profilaktyki na etapie kształcenia przed- i podyplomowego medyków. Mamy nadzieję, że wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz ważnych spotkań profesjonalistów zainteresowanych w aktywności prozdrowotne.

Habilitacja dr n. ekon. Magdaleny Łoś

W dniu 05.11.2024 roku Rada Dyscypliny Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na podstawie opinii i oceny dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego dr. n. ekon. Magdaleny Łoś, podjętej przez komisję habilitacyjną w składzie:

przewodniczący – prof. dr hab. Elżbieta Krajewska-Kułak – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (RDN), sekretarz – dr hab. Magdalena Woynarowska – Warszawski Uniwersytet Medyczny (RDNoZ),

członek Komisji – dr hab. Grzegorz Szewczyk – Warszawski Uniwersytet Medyczny (RDNoZ) oraz recenzenci:

prof. dr hab. Jacek Jan Klawe – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (RDN),

prof. dr hab. Beata Karakiewicz – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (RDN), prof. dr hab. Barbara Stawińska-Witoszyńska – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (RDN),

prof. dr hab. Alfred Owoc – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (RDNoZ),

nadała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauki o zdrowiu. Tytuł osiągnięcia naukowego „Hospitalizacje pacjentów z wybranymi rzadkimi chorobami autoimmunologicznymi w Polsce – zapadalność i czynniki determinujące długość hospitalizacji”.

XIII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Zakończył się kolejny, wspaniały Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który odbył się w dniach 18-20 października 2024 roku we Wrocławiu. Było to wydarzenie, które zapamiętamy na długo, niezwykły weekend spędzony w gronie prawdziwych pasjonatów medycyny rodzinnej. Dnia 19 października 2024 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków PTMR. Podczas spotkania odbyły się wybory nowego zarządu. Był to ważny moment dla dalszego rozwoju Towarzystwa. Bezpośrednio po Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu członków Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej odbyło się pierwsze spotkanie nowo wybranego zarządu PTMR, w trakcie tego roboczego posiedzenia Zarząd wskazał spośród niego osoby pełniące funkcję w zarządzie. Na stanowisko Prezesa Zarządu Głównego PTMR wybrana została ponownie dr hab. n. med. Agnieszkę Mastalerz-Migas, prof. UMW.

Członkowie Zarządu Głównego PTMR: dr n. med. Aleksander Biesiada – Wiceprezes Zarząd, prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch – Sekretarz Zarządu, dr n. med. Dagmara Pokorna-Kałwak – Skarbnik Zarządu, dr hab. n. med. Karolina Kłoda – Pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej, dr n. med. Mateusz Babicki, prof. dr hab. n. med. Jarosław Drobnik, lek. Justyna Ledwoch, lek. Joanna Szeląg.

W dniu 19 października obyła się Sesja Sekcji Szczepień PTMR, w czasie której wykłady wygłosiły: prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii (opisując aktualną sytuację epidemiologiczną krztuśca i odry), prof. Dagmara Mirowska-Guzel (WUM), wyjaśniając czym są drgawki, drżenia i jaki mają (a raczej nie mają) związek ze szczepieniami oraz prof. Aneta Nitsch-Osuch (WUM), która opisała, w jaki sposób szczepienia przyczyniają się do redukcji zjawiska antybiotykooporności.

Strony