Aktualności
W dniu 9 czerwca 2020 roku odbyła się w Warszawie kolejna edycja konferencji poświęconej epidemiologii i profilaktyce zakażeń wirusowych „Wirusologia 2020”.
Niewystarczająca wiedza na temat zasięgu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-1, stanowi wyzwanie dla reagowania i planowania działań w zakresie zdrowia publicznego. Większość doniesień o potwierdzonych przypadkach opiera się na badaniu pacjentów, u których wystąpiły objawy metodami molekularnymi (reakcja łańcuchowa polimerazy; ang. polymerase chain reaction, PCR).
Zgodnie z doniesieniem opublikowanym w kwietniowym numerze Clinical Infectious Disease, przeciwciała przeciwko wywołującemu ciężki ostry zespół niewydolności oddechowej koronawirusowi 2 (SARS-CoV-2) mogą zostać wykryte w umiarkowanej i zaawansowanej postaci choroby za pomocą testu immunoenzymatycznego ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay, ELISA). Stanowić to może istotne uzupełnienie testów wykrywających obecność materiału genetycznego wirusa w diagnozie COVID-19.
W ostatnich tygodniach obserwujemy sytuację, w której coraz więcej krajów wprowadza surowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. W obliczu rosnącej liczby zachorowań blisko połowa krajów świata zaleca swoim obywatelom ograniczenie kontaktów z innymi osobami, wprowadza kontrolę przepływu osób, zakaz zgromadzeń, zamykanie szkół, czyli tzw. dystansowanie społeczne.
Badacze amerykańskiego Zespołu ds. COVID-19 Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC – Centers for Disease Control and Prevention) przedstawili wyniki analizy dla pacjentów pediatrycznych w oparciu o rejestr potwierdzonych blisko 150 tysięcy przypadków COVID-19 w okresie od 12 lutego do 2 kwietnia br.
W opublikowanym w Lancet Respiratory Medicine artykule Shuo Feng i wsp. porównali rekomendacje z wielu krajów w odniesieniu do noszenia masek podczas epidemii COVID-19.