Wizyta studyjna w Norwegian Institute of Public Health w Bergen

W dniach 26-30 czerwca 2017 roku dr inż. Katarzyna Okręglicka i mgr Magdalena Bogdan z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Pub;iczneho WUM oraz dr n. o zdr. Piotr Samel-Kowalik z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej na zaproszenie prof. Leif Aarø z Norwegian Institute of Public Health w Bergen.
W ramach wizyty uczestnicy mieli wyjątkową okazję zapoznać się z obszarem i wynikami badań światowej sławy naukowców: prof. Stein Emil Vollset przedstawił wyniki badania The Global Burden of Disease Study (GBD) i możliwości ich wizualizacji, a  dyrektor Uniwersytetu w Bergen, prof. Oddrun Samdal, omówiła możliwości badań i współpracy w obszarze promocji zdrowia, prof. Grethe Tell, kierownik Department of Global Public Health and Primary Care Uniwersytetu w Bergen, przedstawiła możliwości wykorzystania danych i wyników pochodzących z badania Hordaland Health Survey (HUSK). Ostatniego dnia uczestnicy mieli niezwykłą przyjemność dyskusji z prof. Maurice Mittelmark na temat możliwości realizacji projektów w tej dziedzinie w różnych krajach, w tym także w Polsce.
Podczas pobytu wymieniono doświadczenia na temat prowadzenia badań, realizacji lokalnych i globalnych projektów pozwalających na poprawę stanu zdrowia społeczeństw. Mimo napiętego planu spotkań udało się również odbyć wycieczkę po przepięknych fiordach.

Uczestnicy byli pod wrażeniem gościnności i serdeczności organizatorów wizyty oraz ich chęci dzielenia się doświadczeniami. Mamy również nadzieję, że wizyta będzie początkiem owocnej współpracy pomiędzy naszą Uczelnią a Norwegian Institute of Public Health i Uniwersytetem w Bergen.