Jesteś tutaj

Konferencja „Czyste ręce ratują życie. Profilaktyka zakażeń miejsca operowanego”

W dniu 8 maja 2018 roku odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Czyste ręce ratują życie”, organizowana przez Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, objęta honorowym patronatem JM Rektora WUM oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Tegoroczna konferencja skoncentrowana była wokół tematyki związanej z profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem zakażeń miejsca operowanego, które rozpoznawane są u 313 milionów pacjentów rocznie w skali globalnej i są jedną z najczęstszych postaci zakażeń szpitalnych w Polsce.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Władz Rektorskich i Dziekańskich naszej Uczelni: prof. Barbara Górnicka - Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Paweł Włodarski - Dziekan I Wydziału Lekarskiego, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska - Prodziekan I WL ds. studenckich I, II i III roku i dr hab. Joanna Gotlib - Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu.
Wśród znamienitych gości znaleźli się też dr Izabela Kucharska - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, prof. Andrzej Wojtczak – wieloletni przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, dr Agnieszka Chojecka – kierownik Laboratorium Zakładu Bakteriologii PZH, dr hab. Dorota Cianciara z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz kierownik Katedry Medycyny Społecznej WUM – dr hab. Piotr Tyszko.
Wykłady wygłosili: dr Izabela Kucharska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, omawiając aktualną sytuację epidemiologiczną zakażeń szpitalnych w Polsce,dr hab. Ernest Kuchar i dr Monika Wanke-Rytt z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, odpowiadając na pytanie, czy możemy jeszcze zapobiec szerzeniu się antybiotykoodporności,  dr Piotr Daniluk z Polskiego Towarzystwa Medycyny Ubezpieczeniowej, wskazując na przykłady roszczeń pacjentów związane z zakażeniami szpitalnymi. Pani r hab. Ewa Wolniewicz-Romejko z II Kliniki Położnictwa WUM podzieliła się swymi doświadczeniami dotyczącymi profilaktyki zakażeń związanych z cięciem cesarskim, dr hab. Maciej Kosieradzki, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM, wskazał w jaki sposób można skutecznie zminimalizować ryzyko zakażeń szpitalnych w szczególnej grupie pacjentów poddawanych przeszczepieniom, dr Patryk Tarka z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM oraz dr hab. Aneta Nitsch Osuch z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM omówili aktualne rekomendacje WHO dotyczące zakażeń spzitalnych.
Na zakończenie, dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, dziękując gościom, wykładowcom, sponsorowi oraz członkom Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, Zespołowi Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego za zaangażowanie i pomoc w organizacji konferencji – zaprosiła wszystkich na jej kolejną edycję za rok, również w maju, bo przecież Światowy Dzień Higieny Rąk obchodzony jest co roku 5 maja.