III edycja konferencji „Czyste ręce ratują życie”

9 maja 2019 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Czyste ręce ratują życie”, organizowana od trzech lat przez Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM. Tematem przewodnim wydarzenia, objętego patronatem JM  Rektora WUM oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, była profilaktyka zakażeń krwiopochodnych.

Zaproszenie organizatorów przyjęli przedstawiciele Władz Dziekańskich Uczelni: prof. Paweł Włodarski, dziekan I Wydziału Lekarskiego, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prodziekan ds. studenckich I Wydziału Lekarskiego, dr hab. Joanna Gotlib, prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu. Obecni byli także pani minister Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, dr hab. Piotr Tyszko -  wieloletni kierownik Katedry Medycyny Społecznej WUM, przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, dr Krzysztof Grzyliński, prezes  Polskiego Towarzystwa Medycyny Ubezpieczeniowej, dr Krzysztof Skórczewski,   konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii, dr Adam Tyszkiewicz,  dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM, pracownicy naukowi oraz studenci.

Dr hab. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, podkreśliła iż Polska ma znaczące osiągnięcia w zakresie poprawy sytuacji epidemiologicznej w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B. Odpowiedzi na pytanie, czy ten pozytywny trend jesteśmy w stanie utrzymać, a także czy mamy szansę na eliminację wzw C, czy poprawę sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażeń i zachorowań HIV/AIDS udzieli prelegenci konferencji, którymi byli: dr Izabela Kucharska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, dr Anna Marzec - Bogusławska z Krajowego Centrum ds. AIDS, Michał Pałuba z Schülke Polska, dr hab. Joanna Jabłońska i prof. Alicja Wiercińska-Drapało z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM, dr Piotr Daniluk z Polskiego Towarzystwa Medycyny Ubezpieczeniowej oraz dr hab. Aneta Nitsch-Osuch, dr Patryk Tarka i mgr Katarzyna Gutkowska z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM.

Podczas spotkania poruszono główne zagadnienia dotyczące profilaktyki zakażeń krwiopochodnych. Podzielono się także wiedzą,  jak Polacy postrzegają zakażenia HIV,  przedstawiono dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań na wzw B, wzw C oraz HIV/AIDS  w naszym kraju. Osobne miejsce poświęcono profilaktyce zakażeń krwiopochodnych oraz leczeniu wirusowego zapalenia wątroby. Omówiono także zakażenia krwiopochodne w kontekście roszczeń pacjentów. Pracownicy WUM podzielili się również doświadczeniami i wiedzą w zakresie kształcenia przedyplomowego obejmującego profilaktykę zakażeń krwiopochodnych.

Kolejna edycja spotkania zapowiedziana została za rok, tradycją jest jego zaplanowanie w pierwszych dniach maja, a więc wtedy, gdy WHO obchodzi Światowy Dzień Higieny Rąk.