„Choroby, epidemie i zarazy w historii ludzkości” – kurs Uniwersytetu Otwartego na Uniwersytecie Warszawskim

Z inicjatywy dr n. hum. Adama Tyszkiewicza, dyrektora Muzeum Historii Medycyny WUM oraz dr hab. n. med. Anety Nitsch-Osuch, kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM rozpoczął się kurs pt.” Choroby, epidemie i zarazy w historii ludzkości”, realizowany w ramach Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie najbliższych spotkań słuchacze przeniosą się do starożytnego, Egiptu, Indii, Chin i Europy, by uświadomić sobie w jaki sposób choroby zakaźne takie jak ospa prawdziwa, dżuma, dur plamisty, trąd, gruźlica, grypa przyczyniały się do dziesiątkowania populacji na przestrzeni wieków. Analiza dokonań bardziej współczesnych z dziedziny mikrobiologii i medycyny pozwoli natomiast zrozumieć w jaki sposób choroby te zostały ograniczone, dzięki szczepieniom, antybiotykom i poprawie warunków sanitarnych. Wykłady są interdyscyplinarne i pozwalają spojrzeć na omawianą problematykę oczami lekarza i epidemiologa, jak i wzbogacone są niezmiernie interesującymi powiązaniami, jakie odnaleźć można między chorobami zakaźnymi a różnymi rodzajami sztuki (malarstwo, rzeźba, architektura, poezja, proza muzyka). W czasie wykładu można zobaczyć zarówno obraz mikroskopowy pałeczki dżumy (Yersinia pestis), dowiedzieć się jak wygląda łańcuch epidemiologiczny zakażenia, jak i usłyszeć fragment „Dekameronu” Boccaccia, podziwiać obrazy Bruegla, czy piękną fasadę bazyliki Santa Maria della Salute w Wenecji. Która choroba zakaźna kojarzyć się może z Chopinem i „Traviatą” Verdiego? Oczywiście: gruźlica, w związku z tym w czasie wykładów nie zabranie akcentów muzycznych. Cykl spotkań zakończy opowieść o „ostatniej niekontrolowanej pladze ludzkości”, czyli grypie oraz o „dżumie XX wieku”, czyli o HIV/AIDS.