Kongres Zdrowia Publicznego, 6-7 grudnia 2019

Już po raz kolejny Warszawski Uniwersytet Medyczny był współorganizatorem Kongresu Zdrowia Publicznego, wydarzenia podczas którego kreowane jest wielowymiarowe spojrzenie na zdrowie. W 2019 roku panele dyskusyjne dotyczyły onkologii (głównie aspektów dotyczących edukacji, profilaktyki, diagnostyki, leczenia i jakości życia chorych w kontekście Narodowej Strategii Onkologicznej, tematu mierzenia efektów i kalkulowania kosztów (Value-Based Healthcare), zdrowia psychicznego (depresja i uzależnienia), epidemii otyłości, ochrony zdrowia pracujących, medycyny stylu życia. Nie mogło zabraknąć też tematyki szczepień ochronnych, w związku z narastającą liczbą osób prezentujących wahające się postawy wobec szczepień. W sesji „Szczepienia ochronne – co możemy zrobić lepiej” wystąpili m.in. prof. Jarosław Pinkas (Główny Inspektor Sanitarny), prof. Teresa Jackowska (krajowy konsultant ds. pediatrii), dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch (kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM). Omówiono możliwe kierunki zmian polskiego programu szczepień ochronnych, zarówno w aspekcie szczepień dzieci, jak i dorosłych, wskazano na potrzebę dalszego zapewniania dobrej (i coraz lepszej) dostępności do szczepień oraz zapewniania ich współfinansowania przez pracodawców (np. szczepienia przeciw grypie u personelu medycznego) lub państwo (tutaj dobrym przykładem jest zapewnianie częściowej refundacji zakupu szczepionki przeciw grypie u pacjentów w wieku > 65 lat).

Wypowiedź dr hab. n. med. Anety Nitsch-Osuch dla redakcji Medexpress na temat szczepień: https://www.medexpress.pl/mniej-niz-4-proc-polakow-szczepi-sie-przeciwko-grypie/75780