Wykład poświęcony profesorowi Marcinowi Kacprzakowi

7 lutego 2020 roku, w Auli Zakładu Medycyny Sądowej, odbyło się drugie  spotkanie z cyklu „Koryfeusze warszawskiej medycyny akademickiej i ich szkoły naukowe”. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dr hab. Anety Nitsch-Osuch , kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, pt. „Nie ma ani takiej nędzy, ani takiego bogactwa, które by higieny nie potrzebowało stale. Prof. Marcin Kacprzak – lekarz, filantrop, czarodziej słowa, nauczyciel i rektor."

Początek spotkania poświęcono biografii prof. Marcina Kacprzaka (1888-1968) - rektora Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1955-1962, pioniera higieny i medycyny społecznej (dziś nazywanej zdrowiem publicznym) w Polsce. Profesor, jako jeden z pierwszych naukowców w kraju, wprowadził do terminologii medycznej pojęcie medycyny zapobiegawczej i dostrzegał znaczenie nierówności społecznych, obecnie nazywanych nierównościami w zdrowiu. Podczas wykładu dr hab. Aneta Nitsch-Osuch przypomniała, że prof. Marcin Kacprzak był także współtwórcą Światowej Organizacji Zdrowia i jako jedyny Polak został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem WHO – Medalem Leona Bernarda. Ukazano również bardziej prywatną sferę życia Profesora, związaną nie tylko z Warszawą, ale i z rodzinnymi okolicami Płocka (Lelice), gdzie nazywano go „Naszym Doktórem”. Prelegentka podkreśliła działalność dobroczynną Profesora, który był fundatorem m.in. gabinetu lekarskiego, pracowni biologicznej, sztandaru w szkole w Lelicach, a wraz z małżonką – fundatorem stypendium dla młodzieży osiągającej bardzo dobre wyniki w nauce, zainteresowanej medycyną.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z najważniejszymi publikacjami „bohatera wieczoru”, obejrzeć jego rzeźbiarski portret autorstwa innego słynnego lekarza, a jednocześnie artysty - Adama Grucy, a także zajrzeć do indeksu studenckiego z czasów prof. Kacprzaka (którego właścicielem jest pan profesor Andrzej Członkowski).

Po wykładzie głos zabierali prof. Marek Krawczyk - rektor WUM w latach 2008-2016, prof. Krzysztof J. Filipiak - przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM, prof. Andrzej Członkowski - były kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczanej i Klinicznej WUM, prof. Henryk Kirschner - wieloletni kierownik Instytutu Medycyny Społecznej WUM, prof. Mirosław Wysocki - wieloletni dyrektor Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, prof. Paweł Goryński z NIZP oraz dr Adam Tyszkiewicz – Dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM. Wśród słuchaczy obecni byli m.in. prof. Lidia Brydak - kierownik National Influenza Center, prof. Longina Kłosiewicz-Latoszek - wieloletnia kierownik Zakładu Higieny i Profilaktyki WUM oraz minister Grzegorz Chudzik - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Organizatorem spotkania było Muzeum Historii Medycyny WUM, reprezentowane przez dyrektora, dr n. hum. Adama Tyszkiewicza wraz z Zespołem.