Wizyta studyjna w Norwegian Institute of Public Health w Bergen

Na zaproszenie prof. Leif Edward Aarø, w dniach 5-12 września 2021 roku, odbyła się wizyta studyjna w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego w Bergen. Zakład reprezentowały prof. Aneta Nitsch-Osuch, dr Magdalena Bogdan oraz dr Katarzyna Okręglicka.

W ramach wizyty odbyły się liczne spotkania oraz warsztaty z pracownikami Deparment of Health Promotion (Norwegian Institute of Public Health), Center for Nutrition (Hospital for Children and Youth) oraz Faculty of Health Studies (Western Norway University of Applied Sciences).

Uczestniczki miały wyjątkową okazję zapoznać się z wynikami badań wiodących badaczy i naukowców. Profesor Jutta Dierkes omówiła inspirujące badania realizowane w obszarze żywienia klinicznego. Dr Børge Sivertsen zaprezentował dane dotyczące zdrowia psychicznego studentów z Norwegii, z kolei profesor Frode Jacobsen omówił osiągnięcia w zakresie opieki koordynowanej dedykowanej społeczeństwu norweskiemu. Ponadto, porównaliśmy działania podejmowane podczas pandemii Covid 19 w Polsce i Norwegii.

Podczas pobytu wymieniono doświadczenia na temat prowadzenia badań oraz omówiono wspólne projekty badawcze i dydaktyczne. Uczestniczki były pod wrażeniem gościnności i serdeczności organizatorów wizyty oraz ich chęci dzielenia się doświadczeniami. Niniejsza wizyta była kontynuacją dotychczasowej, owocnej współpracy pomiędzy naszą Uczelnią a Norwegian Institute of Public Health. W przyszłości planowana jest rewizyta norweskich partnerów w Polsce.