Wizyta studyjna na Uniwersytecie w Madrycie

W dniach 27 września – 1 października 2021 roku odbyła się wizyta studyjna na Wydziale Lekarskim Universidad Cumplutense de Madrid zrealizowana w ramach programu Erasmus Plus, w której uczestniczyła prof. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego. W czasie spotkań z nauczycielami akademickimi oraz studentami omówiono dotychczasową współpracę pomiędzy uniwersytetami, zwracając uwagę na jej efektywność i bardzo pozytywne opinie wyrażane przez studentów (zarówno hiszpańskich, jak i polskich) o jakości zajęć dydaktycznych. Wizyta odbyła się podczas trwającej pandemii COVID-19, jednak podobnie jak i w Polsce po nauczaniu zdalnym lub hybrydowym, również w Hiszpanii studenci wracają do nauczania kontaktowego, z zachowaniem rygoru sanitarnego. Niewątpliwie, powrót do zajęć stacjonarnych ułatwi wysoki poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 w Hiszpanii, sięgający obecnie 80% w populacji generalnej, choć jest on niższy wśród osób w wieku poniżej 18 lat (22%). To właśnie kwestie zaufania do szczepień (nie tylko przeciw COVID-19), wskaźniki wyszczepialności (np. przeciw grypie) stanowiły przedmiot ożywionej dyskusji, w której uczestniczyli prof. Angel Cogolludo (prodziekan ds. umiędzynarodowienia) oraz profesorowie Rodrigo Jimenez Garcia i David Martinez Hernandez i z Departamento de Salud Publica y Materno-Infantil. Tematy te będą kontynuowane w ramach dalszej współpracy.