Jesteś tutaj
Innowacje w dydaktyce – skaner Semmelweis już w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM!
Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego wzbogacił się o nowoczesne narzędzie szkoleniowe, jakim jest Skaner Semmelweis. Dzięki zastosowaniu fluorescencyjnego preparatu dezynfekcyjnego do rąk, urządzenie może wykrywać pokryte i niepokryte środkiem dezynfekcyjnym obszary rąk z rozdzielczością do poziomu pikselia - za pomocą cyfrowego przetwarzania obrazu opartego na sztucznej inteligencji. System zapewnia pracownikom medycznym i studentom bezprecedensową możliwość bezpośredniej i natychmiastowej wizualnej obserwacji i oceny skuteczności techniki dezynfekcji rąk dokonywanej za pośrednictwem komputera, a nie jak w przypadku klasycznej lampy UV, za pomocą oka ludzkiego.
Skaner Semmelweis jest sparowany z oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji, które wykorzystuje zaawansowaną technologię skanowania fotograficznego do przechwytywania cyfrowych obrazów zdezynfekowanych rąk i zapewnia natychmiastową ocenę. Wynik jest następnie wyświetlany na ekranie, pokazując procent zdezynfekowanych i pominiętych obszarów rąk użytkownika – te zobiektywizowane obserwacje mogą znacznie poprawić technikę dezynfekcji rąk. Ponadto system zapewnia instruktaż video w razie stwierdzenia braków we właściwym zdezynfekowaniu rąk. Cały proces dezynfekcji rąk i oceny zajmuje tylko około 40 sekund.
System zapewnia dokładne dane ze skanowania 3D, które mogą być rejestrowane w oprogramowaniu raportującym i przetwarzane w celu wykorzystania ich w bieżących szkoleniach i poprawie higieny rąk.
Studenci kierunku lekarskiego WUM mają możliwość korzystania ze skanera już od drugiego roku studiów w trakcie zajęć praktycznych z higieny i epidemiologii. Możliwość otrzymania informacji zwrotnej pomaga wzmocnić właściwe nawyki dezynfekcji rąk – podstawowej procedury zapobiegającej szerzeniu się zakażeń szpitalnych. Zakażenia szpitalne, zwłaszcza te wywołane przez bakterie wielooporne, nazywane są „cichą pandemią XXI wieku” – dlatego w ZMSiZP przykładana jest wielka waga do nauczania w zakresie ich zapobiegania.