Jesteś tutaj
Sukces publikacyjny Zespołu Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego – prace dotyczące problemu migracyjnego cytowane w kraju i na świecie
Dwie publikacje dotyczące analizy skutków migracji i uchodźctwa dla zdrowia publicznego i systemu opieki zdrowotnej w Polsce autorstwa naukowców z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, kierowanego przez prof. dr hab. Anetę Nitsch-Osuch, we współpracy z autorami z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Medycyny Wsi wzbudziły zainteresowanie nie tylko w świecie nauki, ale także w szerszym przekazie społecznym (m.in. zostały odnotowane w serwisie Polsce Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce oraz Centrum Studiów Humanitarnych w Genewie).
W pierwszej z prac, opublikowanej w Journal of Hospital Infection przedstawiono problem chorób zakaźnych w aspekcie ich epidemiologii i profilaktyki (szczepień) wśród ludności Ukrainy i Polski. Zaprezentowano także symulację zmian zapotrzebowania na świadczenia służby zdrowia – porady lekarskie, hospitalizacje i interwencje ratownictwa medycznego w związku z powiększeniem się liczonej w milionach osób populacji objętej opieką. W drugiej pracy, opublikowanej w czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health przedstawiono analizę danych o przyczynach 8,5 tys. hospitalizacji obywateli Ukrainy, które miały miejsce w polskich szpitalach w okresie od początku 2014 roku do połowy roku 2022 (z wyłączeniem hospitalizacji psychiatrycznych). Wykazano, że najczęściej są hospitalizowane dzieci w wieku 0-5 oraz osoby dorosłe w wieku 20–35 lat. Głównymi przyczynami pobytów dzieci i młodzieży w szpitalu są choroby zakaźne i pasożytnicze. Kobiety najczęściej wymagają hospitalizacji z powodu ciąży, porodu i połogu, a mężczyźni – z powodu urazów, zatruć i skutków działania innych czynników zewnętrznych. Opublikowane unikatowe wyniki mają znaczenie dla przystosowania systemów ochrony zdrowia innych krajów europejskich do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych związanych z masowym napływem migrantów i uchodźców wojennych.
https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(22)00110-4/fulltext
https://www.mdpi.com/1660-4601/19/20/13350