Jesteś tutaj

Szkolenie dla kadry ukraińskiej „Nauczanie w module nauk przedklinicznych na kierunku lekarskim”

        W dniach 27– 29 marca 2023 odbywa się na Wydziale Lekarskim WUM szkolenie „Nauczanie w module nauk przedklinicznych na kierunku lekarskim” realizowane w ramach pomocy Ukrainie, finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako część projektu „TIME 2 MUW doskonałość dydaktyczna szansą rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”. Szkolenie, na które zgłosiło się 400 nauczycieli akademickich z kilkunastu uniwersytetów w Ukrainie, zostało przygotowane przez trzy zespoły: Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, kierowany przez prof. Anetę Nitsch-Osuch, Katedrę i Zakład Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej, kierowaną przez prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską oraz Katedrę i Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, kierowaną przez prof. Dagmarę Mirowską-Guzel. Celem szkolenia jest przedstawienie innowacyjnych metod i form kształcenia w zakresie przedmiotów przedklinicznych, ze szczególnym uwzględnieniem umiędzynarodowionych standardów kształcenia oraz dobrych praktyk dydaktycznych.

Jak nauczać przyszłych lekarzy przedmiotów teoretycznych nowocześnie i interesująco? Swoimi doświadczeniami podzielą się już podczas pierwszego dnia spotkania prof. Aneta Nitsch-Osuch, dr inż. Katarzyna Okręglicka oraz dr ekonom. Magdalena Bogdan, omawiając nauczanie epidemiologii chorób zakaźnych i niezakaźnych w dobie postpandemicznej oraz współczesne metody nauczania w zakresie zdrowia publicznego jako odpowiedź na aktualne potrzeby społeczne.

Drugi dzień szkolenia rozpocznie prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, opisując jak implementowane są metody tutoringu w działalności badawczo-dydaktycznej w kierowanej przez nią Katedrze, następnie zostaną przedstawione założenia, metodologia i problemy nauczania przedmiotu fizjologia i patofizjologia (prezentacje i szczegółowe opisy ćwiczeń z wykorzystaniem Biopac, nauczanie problemowe oparte na opisach przypadków klinicznych), przygotowane przez dr n. med. Lianę Puchalską, dr n. med. Agnieszkę Wsół i dr Joannę Michalik.

Trzeci dzień szkolenia poświęcony zostanie nauczaniu farmakologii i farmakologii klinicznej. Prof. Dagmara Mirowska-Guzel wraz z zespołem, dr n. med. Aleksandrą Paź oraz dr n. med. Agatą Karpińską, przedstawią zasady konstrukcji sylabusa przedmiotu, wskazane do realizacji efekty uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych oraz metody weryfikacji oczekiwanych efektów uczenia się.

Kontynuacją szkolenia będą dwa kolejne wydarzenia organizowane przez WUM: konferencja „Dzień Kultury Jakości Kształcenia” oraz kurs „Standaryzacja nauczania oraz jakość kształcenia na kierunku lekarskim”, odbywające się w maju i czerwcu br.