Jesteś tutaj

XII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

W dniach 6-8 października 2023 roku odbył się we Wrocławiu XII Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który zgromadził tysiące uczestników, wykładowców i wystawców – życie kongresowe wróciło więc po pandemii do normy.

Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM reprezentowały na Kongresie prof. Aneta Nitsch-Osuch oraz dr n. ekonom. Magdalena Bogdan.

Pani prof. Aneta Nitsch-Osuch przewodniczyła sesji Sekcji Szczepień PTMR, podczas której poruszono temat gruźlicy i szczepień przeciw gruźlicy w Polsce i na świecie, w kontekście pogarszającej się epidemiologii tej choroby, co jest związane m.in. z kryzysem migracyjnym (wykład na ten temat wygłosił dr hab. Tadeusz Zielonka z WUM) oraz omówiono aktualne zalecenia dotyczące szczepień u pacjentów z chorobami neurologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem stwardnienia rozsianego (temat ten omówiła prof. Dagmara Mirowska-Guzel z WUM). Sesja zakończyła się debatą o potrzebie, korzyściach i trudnościach związanych ze szczepieniami przeciw krztuścowi kobiet w ciąży. W debacie głos zabrali prof. Piotr Sieroszewski, (UM w Łodzi, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz prof. Aneta Nitsch -Osuch, przewodnicząca Sekcji Szczepień PTMR.

Druga sesja poświęcona szczepieniom odbywała się pod auspicjami Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI), prowadziła ją prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes PTMR, która przypomniała zasady szczepień przeciw grypie u pacjentów z chorobami przewlekłymi, prof. Adam Antczak (UM w Łodzi) podsumował ostatni sezon grypowy w Polsce, a prof. Aneta Nitsch-Osuch omówiła rodzaje szczepionek przeciw grypie dostępne na świecie oraz zasady określania ich skuteczności z uwzględnieniem danych ze świata rzeczywistego.

W programie Kongresu znalazła się także Sesja Plakatowa, w ramach której możliwa była prezentacja wyników badań naukowych. Nasz Zakład reprezentowała dr Magdalena Bogdan, która zaprezentowała temat „Koordynacja opieki i rola lekarza rodzinnego w chorobach rzadkich”.