Jesteś tutaj
Nadzór nad chorobami zakaźnymi w dobie postpandemicznej
W dniu 27 listopada 2023r. odbył się wykład inauguracyjny ze zdrowia publicznego dla społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pt. Nadzór nad chorobami zakaźnymi w dobie postpandemicznej, który wygłosiła dr n. med. i n. o zdr. Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. W trakcie wystąpienia, którego słuchaczami byli studenci kierunku lekarskiego, a także pracownicy szpitali klinicznych, prelegentka poruszyła istotne aspekty nadzoru nad chorobami zakaźnymi w obliczu nowych regulacji prawnych, jak również z wykorzystaniem narzędzi stworzonych na potrzeby kontroli zakażeń SARS-CoV-2. Pani minister zwróciła uwagę na praktyczne rozwiązania wdrażanych systemów, pozwalające podnieść jakość nadzoru epidemiologicznego przy jednoczesnym odciążeniu lekarzy praktyków i zminimalizowaniu konieczności przesyłania dokumentacji papierowej. Cel ten zostanie to osiągnięty m.in. poprzez współpracę systemu stworzonego na potrzeby Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS ) z systemem gabinet.gov.pl oraz wdrożeniem aplikacji współpracujących z systemami rejestracji chorych w szpitalach. Powyższe działania zapewnią poprawę bezpieczeństwa pacjentów poradni, szpitali, a w szerszej perspektywie nas wszystkich, dzięki szybkiemu i efektywnemu gromadzeniu informacji o występowaniu podejrzeń i/lub zakażeń w populacji oraz natychmiastowej reakcji ze strony służb sanitarno – epidemiologicznych.
W dyskusji po wykładzie głos zabrał JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, który podkreślił konieczność skutecznego monitorowania zakażeń dla bezpieczeństwa terapii pacjentów w podmiotach leczniczych. Pani dr n. med. Anna Jagielska, epidemiolog CSK WUM wskazała na potrzeby związane z monitorowaniem zakażeń szpitalnych oraz patogenów alarmowych. Prof. Aneta Nitsch-Osuch podkreśliła znaczenie zgłaszania chorób zakaźnych jako elementu zapewniania bezpieczeństwa pacjentom, ich rodzinom, jak i całemu społeczeństwu.
Wykład odbył się na zaproszenie prof. Anety Nitsch-Osuch, kierownika Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, która podkreśliła cykliczny charakter odbywających się od 2016 roku corocznych spotkań studentów z ekspertami zajmującymi się epidemiologią i zdrowiem publicznym w naszym kraju.
Link do wykładu >KLIKNIJ TUTAJ<.