Jesteś tutaj

Kolejna obrona doktoratu w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego

Dnia 13 kwietnia 2021, przed Radą Dyscypliny Nauk o Zdrowiu, roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Jolanty Demidowicz, doktorantki w naszej jednostce w latach 2009-2013. Temat rozprawy, to „Rola władz powiatu w realizacji Narodowego Programu Zdrowia 2007- 2015 na przykładzie profilaktyki i promocji zdrowia”. Promotorem w przewodzie doktorskim był dr hab. Piotr Tyszko, a promotorem pomocniczym dr hab. Krzysztof Kanecki. Recenzentami pracy byli: prof. dr hab. n. med. Andrzej Szpak oraz dr hab. Jarosław Drobnik. Najważniejsze wnioski  poznawcze z przeprowadzonych badań to m.in:

*  W koncepcji Narodowego Programu Zdrowia 2007-2015 nie przewidziano  w dostatecznym stopniu wykorzystania mediów komunikacji społecznej.

*  Dane wskazują, że w około 20 do 25 procent powiatów w skali kraju, właściwie postrzegane były problemy profilaktyki i promocji zdrowia, a także, że powiaty te radzą sobie z realizacją zadań w tym zakresie.

*  Zróżnicowanie między województwami, w zakresie podejścia do zagadnień profilaktyki i promocji zdrowia nie jest korzystne z punktu widzenia celu głównego Narodowego Programu Zdrowia 2007-2015, zawierającego element zmniejszania nierówności w zdrowiu.

*  Zakres tematyczny programów realizowanych i planowanych programów w sensie kierunkowym pokrywa się z celami Narodowego Programu Zdrowia 2007-2015, ale rozkład procentowy tych programów nie jest w pełni spójny z hierarchią celów określoną w NPZ.

*  Wyniki wskazują na istotną rolę Państwowej Inspekcji Sanitarnej w działaniach powiatów na rzecz profilaktyki promocji zdrowia, i - w szczególności – w organizacji samorządowych programów zdrowotnych.

*  Wg uzyskanych danych o liczbie programów, liczbie osób objętych interwencją programów i kosztach programów, możliwości oddziaływania na zdrowie, w mechanizmie interwencji programu zdrowotnego są znikome, bądź niemierzalne w skali zdrowia publicznego.

*  Zdiagnozowana sytuacja w zakresie realizacji programów zdrowotnych nie przyczynia się do zmniejszania nierówności w zdrowiu, a może je nawet utrwalać.

 

Wnioski praktyczne to:

*  Postulowane jest szersze wykorzystanie mediów komunikacji społecznej w realizacji celów polityki zdrowotnej.

*  Wskazane jest opracowanie i wdrożenie mechanizmów zapewniających zgodność celów programów realizowanych przez samorządy (aktualnie programów polityki zdrowotnej) z aktualnymi celami polityki zdrowotnej państwa i zachowaniem zasad samorządności.

*  Wskazane jest opracowanie i wdrożenie mechanizmów, przeciwdziałania możliwości niekorzystnego oddziaływania programów (polityki zdrowotnej) realizowanych przez samorządy, na ograniczanie nierówności w zdrowiu.  

 

Gratulujemy dr n. med. i n. o zdr. Jolancie Demidowicz sukcesu!