Habilitacja dr n. med. Patryka Tarki w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego

W dniu 20.10.2021 roku Rada Dyscypliny Nauk Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na podstawie uchwały zawierającej opinię i ocenę dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego dr n. med. Patryka Tarki, podjętej przez Komisję habilitacyjną w składzie: dr hab. n. med. Anna Majewska – Warszawski Uniwersytet Medyczny, prof. dr hab. n. med. Andrzej Szpak – Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Alicja Wiercińska-Drapało – Warszawski Uniwersytet Medyczny, prof. dr hab. n. farm. Elżbieta Mikiciuk-Olasik – Uniwersytet Medyczny w Łodzi (RDN), prof. dr hab. n. med. Jan Karczewski – Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (RDN) , prof. dr hab. n. med. Jerzy Marcinkowski – Uniwersytet Zielonogórski (RDN), prof. dr hab. n. biol. Wiesław Kaca – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (RDN), oraz w wyniku tajnego głosowania członków Rady Dyscypliny Nauk Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nadała dr n. med. Patrykowi Tarce stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauki medyczne.

Najważniejsze wnioski z prac stanowiących rozprawę habilitacyjną to:

1.Parametry bakteriobójcze gotowych do użycia chusteczek dezynfekujących należy określić w badaniach nośnikowych z użyciem metody 4 polowej, oprócz testów zawiesinowych, ponieważ testy zawiesinowe nie symulują warunków, w których w praktyce stosowane są chusteczki dezynfekujące.

2.Bezdotykowy system dezynfekcji pomieszczeń oparty na zaawansowanych metodach utleniania AOPs (AOPs– Advanced Oxidation Processes) wykorzystujący synergistyczne połączenie nadtlenku wodoru i ozonu jest wykonalną metodą dezynfekcji, dodany do standardowych procedur mycia i dezynfekcji, może dodatkowo zmniejszyć ilość biologicznych czynników zakaźnych pominiętych podczas klasycznej procedury mycia i dezynfekcji.

3.Metody oparte na bioluminescencyjnym oznaczaniu adenozyno-5-trifosforanu (ATP) ze standardową wartością odcięcia nie nadają się do oceny skuteczności metody dezynfekcji pomieszczeń drogą powietrzną z wykorzystaniem zautomatyzowanych procesów.