Jesteś tutaj

Nowy podręcznik z dziedziny zdrowia publicznego

Nakładem Wydawnictwa Scholar ukazał się podręcznik pt. „Zdrowie publiczne. Wymiar społeczny i ekologiczny”, pod redakcją Pani prof. dr hab. Stanisławy Golinowskiej.

Podręcznik ukazuje w sposób nowatorski zagadnienia zdrowia publicznego w perspektywie uwarunkowań społecznych i ekologicznych. W przekonaniu twórców tego dzieła przyczyni się ono do: - dowartościowania zdrowie publiczne w systemie ochrony zdrowia; - rozwoju wielodyscyplinarnego warsztatu naukowego oraz wielodyscyplinarnego programu nauczania zdrowia publicznego, a w konsekwencji podnoszeniu szerokich kompetencji specjalistów zdrowia publicznego, znajdujących zatrudnienie na różnych szczeblach i w różnych instytucjach działających na rzecz prewencji chorób i promocji zdrowia; - zwiększenia przekonania do potrzeby zainwestowania w nowoczesny warsztat epidemiologiczny z tworzeniem potrzebnych banków informacji, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych; - rozwoju oświaty zdrowotnej (health literacy) w populacji, szczególnie w sytuacji, kiedy wiedza o zdrowiu kształtowana jest głównie przez telewizję i media społecznościowe, reklamę, amatorskie organizacje społeczne, a przy tym celowo zniekształcana (infodemia), co okazało się poważną barierą w zwalczaniu pandemii COVID-19; - rozwoju kształcenia kompetentnej kadry w zakresie zdrowia publicznego, zatrudniania jej na stanowiskach kontrolowania bezpieczeństwa zdrowotnego, promowania zdrowia i prewencji chorób, także w instytucjach opieki medycznej, a przede wszystkim w podstawowej opiece medycznej.

W opinii recenzującego książkę prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga „Podręcznik „Zdrowie publiczne” pod redakcją naukową prof. dr. hab. Stanisławy Golinowskiej należy bezwzględnie polecić nie tylko studentom tego kierunku, ale także wszystkim osobom związanym z instytucjami sektora ochrony zdrowia w Polsce. Dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem publiczny jest to pozycja obowiązkowa”.

Redaktorem i współautorem części VI, pt. „Zdrowie w miejscach przebywania” jest pracownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, dr hab. Piotr Tyszko

Link do spisu treści podręcznika: index.php (scholar.com.pl)