Kolejny sukces publikacyjny Zespołu Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego

W renomowanym czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health została opublikowana praca pt. “Hospitalizations of Ukrainian Migrants and Refugees in Poland in the Time of the Russia-Ukraine Conflict”. Jest to już drugie opracowanie dotyczące problemów zdrowia publicznego w związku z migracją zarobkową oraz napływem uchodźców wojennych, powstałe w naszym Zakładzie we współpracy z naukowcami z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH PIB.

W pracy, na podstawie unikalnych i aktualnych danych, przedstawiono dane o przyczynach hospitalizacji obywateli Ukrainy od roku 2014 do połowy roku 2022.

Analiza danych wykazała, że najczęściej są hospitalizowane dzieci w wieku 0-5 oraz osoby dorosłe w wieku 20–35 lat. Głównymi przyczynami pobytów dzieci i młodzieży w szpitalu są choroby zakaźne i pasożytnicze. Kobiety najczęściej wymagają hospitalizacji z powodu ciąży, porodu i połogu, a mężczyźni – z powodu urazów, zatruć i skutków działania innych czynników zewnętrznych. Praca jest kolejnym dowodem aktywnego uczestnictwa Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM w badaniach dotyczących aktualnych zjawisk zdrowotnych i ich znaczenia dla systemu ochrony zdrowia. Opublikowane wyniki mają znaczenie dla przystosowania systemów ochrony zdrowia innych krajów europejskich do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych związanych z masowym napływem migrantów i uchodźców wojennych.

Pełny tekst artykułu jest dostępny na stronie: