Jesteś tutaj
The war in Ukraine 1 year on: the need to strategise for the long-term health of Ukrainians
W pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie w prestiżowym czasopiśmie The Lancet ukazał się komentarz „The war in Ukraine 1 year on: the need to strategise for the long-term health of Ukrainians”, którego autorami są: prof. Paul B. Spiegel (Department of International Health, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz Johns Hopkins Center for Humanitarian Health, Baltimore, MD, USA), Pavlo Kovtoniuk (Ukrainian Health Center, Kyiv, Ukraine) oraz dr Katarzyna Lewtak z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zaproszenie do napisania komentarza w prestiżowym czasopiśmie jest rezultatem wcześniejszych publikacji dotyczących analizy skutków migracji i uchodźctwa dla zdrowia publicznego i systemu opieki zdrowotnej w Polsce autorstwa naukowców z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, kierowanego przez prof. dr hab. Anetę Nitsch-Osuch, we współpracy z autorami z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Medycyny Wsi. Publikacje te, które ukazały się w Journal and Hospital Infection oraz Journal of Environmental Research and Public Health, wzbudziły zainteresowanie nie tylko w świecie nauki, ale także w szerszym przekazie społecznym (m.in. zostały odnotowane w serwisie Polsce Polskiej Agencji Prasowej - Nauka w Polsce oraz Centrum Studiów Humanitarnych w Genewie).
Autorzy wskazali na wyzwania stojące przed systemami zdrowotnymi w Ukrainie, Polsce oraz innych krajach przyjmujących uchodźców z objętej wojną Ukrainy, które dziś wcale nie są mniejsze niż rok temu ale zmienia się ich charakter.
Polska jest krajem, który szczególnie silnie zaangażował się w pomoc Ukrainie – pomoc o charakterze społecznym (m.in. poprzez zapewnienie schronienia, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej), jak i gospodarczym czy militarnym. Szacuje się, że wyniku napływu uchodźców wojennych, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, dodatkowe 1-2 miliony osób korzystają z polskiego systemu ochrony zdrowia. Aby zapewnić dostęp do opieki zdrowotnej, zaspokoić potrzeby zdrowotne zarówno migrantów, jak i obywateli kraju przyjmującego, a także w sposób optymalny wykorzystać istniejące w systemie zasoby, konieczna jest ścisła współpraca, zarówno na arenie międzynarodowej jak i krajowej.
Choć wiele zależeć będzie od rozwoju wydarzeń wojennych i przyszłej odbudowy Ukrainy, jednocząc nasze wspólne wysiłki zapewniamy, że jako wspólnota badaczy i praktyków zdrowia publicznego w tej trudnej sytuacji jesteśmy i będziemy razem z narodem ukraińskim.
Link: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(23)00383-5/fulltext