Jesteś tutaj

Zakończyliśmy cykl szkoleń dla kadry ukraińskiej

W dniach 29 maja - 2 czerwca 2023 roku odbyło się na Wydziale Lekarskim WUM szkolenie pt. „Standaryzacja nauczania i jakość kształcenia na kierunku lekarskim” stanowiące trzecią i ostatnią część projektu realizowanego w ramach pomocy Ukrainie, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (dwa wcześniej zrealizowane szkolenia to „Nauczanie w module nauk przedklinicznych na kierunku lekarskim” oraz Dzień Kultury Jakości).

W tym roku Dzień Kultury Jakości odbył się w szczególnym dniu, bo 26 maja, gdy tradycyjnei ochodzimy święto wszystkich mam. Nic zatem dziwnego, że temat przewodni knferencji brzmiał „Idzie nowe…”, czyli poświęcony był nowym standardom kształcenia na kierunkach medycznych, nad którymi trwają intensywne prace. Konferencja odbywala się pod patronatem JM Rektora WUM, prof. Zbigniewa Gacionga, który w swoim inagurującym wystąpieniu nawiązał do rekomendacji Konferencji Reaktorów Akademickich uczelni Medycznych (KRAUM). Prof. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego oraz prodziekan ds. programu i jakości kształcenia WL wskazała na możliwe metody dalszego upraktyczniania studiów.

W czasie pierwszych dwóch dni szkolenia poświęconego standaryzacji nauczania i jakości kształcenia uczestnicy wysłuchali seminariów prowadzonych w trybie on line, tłumaczonych symultanicznie na język ukraiński. Wśród wykładowców nie zabrakło przedstawicieli Zakłądu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego. Prof. Aneta Nitsch-Osuch przedstawiła ogólne zasady tworzenia programu studiów na kierunku lekarskim obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej, a także omówiła zasady przygotowania wydziału do oceny zewnętrznej, czyli akredytacji. Jak i dlaczego pracodawcy powinni uczestniczyć w tworzeniu i modyfikacji programu studiów – na te pytania odpowiedział dr Piotr Daniluk, od wielu lat współpracującycy z Zakładem Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, współtwórca zajęć fakultatywnych realizowanych zgodnie z zaleceniami WHO „Bezpieczeństwo pacjenta”. Dr n. med. Katarzyna Lewtak, adiunkt w naszym Zakładzie, opisała metody aktywizacji studentów – opierając się na doświadczeniach własnych oraz na doniesieniach naukowych dowodzących skuteczności wybranych metod dydaktycznych. Obsługą administracyjną projektu zajmowała się z ogromnym zaangażowaniem mgr Oleksandra Kertychak, na co dzień pracująca w sekretariacie naszej jednostki, dla której język ukraiński jest językiem ojczystym, co bardzo ułatwiło komunikację z uczestnikami i przyczyniło się do sukcesu rekrutacyjnego projektu (łącznie w szkoleniach wzięło udział 400 osób).

Uzupełnieniem szkoleń były warsztaty i wizytacje wybranych jednostek WUM, w tym naszej. Nauczyciele z Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Ołeksandra Bohomolca uczestniczyli w zajęciach dla II roku kierunku lekarskiego z zakresu higieny i eidemiologii, które prowadziła dr n. med. Anna Jagielska, by później odwiedzić Studium Komunikacji Medycznej oraz Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny.

Dla uczestników została stworzona platforma e-learningowa dedykowana szkoleniu (pod czujnym okiem dr n. ekonom. Magdaleny Bogdan) oraz strona internetowa projektu (pod nadzorem dr inż. Katarzyny Okręglickiej).

Szkolenie, warsztaty i wizytacje pozwoliły na wyianę opinii oraz doświadczeń i stworzyły możliwości dalszej współpracy.