Jesteś tutaj

Podsumowanie sezonu infekcyjnego 2023/2024 w Polskiej Agencji Prasowej

W dniu 14 marca 2024 odbyło się spotkanie ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI) poświęcone podsumowaniu sezonu infekcyjnego 2023/2024, ze szczególnym uwzględnieniem grypy.

W spotkaniu wzięła udział m.in. prof. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM, która przedstawiła dane epidemiologiczne dotyczące zachorowań i jak  stopnia wyszczepialności przeciw grypie w Polsce.

Profesor wskazała, iż w tym sezonie brakuje miarodajnych i precyzyjnych danych dotyczących zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Aktualnie zbierane są informacje dotyczące udzielonych porad ambulatoryjnych i publikowane są stronie internetowej Centrum e-Zdrowia. Niestety w takiej formie trudno je analizować i porównać z tymi, które były gromadzone i raportowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH. Publikowanie regularnych raportów na temat liczby zachorowań, hospitalizacji i zgonów z powodu grypy jest potrzebne, bo może zwiększać świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z tą chorobą oraz zachęcać do podejmowania działań prewencyjnych, takich jak szczepienia.