Jesteś tutaj

Pierwsze badania kliniczne w nowej Pracowni Żywienia

Od początku kwietnia 2024 roku w nowej Pracowni Żywienia w Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będącej częścią Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego prowadzone jest  pierwsze ogólnopolskie badanie kliniczne. 

Badanie pt. „Wpływ diet opartych na produktach roślinnych na wybrane parametry metaboliczne i antropometryczne wśród osób chorujących na otyłość - VEGPREV STUDY” realizowane jest w ramach pracy doktorskiej dietetyk mgr Klaudii Wiśniewskiej i habilitacyjnej dr inż. Katarzyny Okręglickiej pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Anety Nitsch-Osuch - kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego. 

Celem pracy jest ocena skuteczności stosowania wybranych diet opartych na produktach roślinnych w aspekcie redukcji masy ciała, wpływu na wybrane parametry metaboliczne i antropometryczne wśród osób z nadmierną masą ciała.

Zainteresowanie udziałem w projekcie przerosło nasze oczekiwania! Ankietę rekrutacyjną wypełniło 552 osoby, ale ostatecznie w badaniu klinicznym wziąć mogło maksymalnie 120 osób. By wziąć udział w projekcie ochotnicy przyjeżdżają z całej Polski, zarówno z dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. Niezwykle nas cieszy, że tyle osób z różnych miejsc Polski chce zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze pod okiem ekspertów. Utwierdza nas również w przekonaniu jak potrzebne są tego typu badania, które z jednej strony przyczyniają się do zdobycia nowej wiedzy i rozwoju naukowego pracowników naszego zakładu, a z drugiej służą ludziom. 

Uczestnicy podczas spotkań w naszej Pracowni mają wykonywane pomiary antropometryczne i analizę składu ciała w pozycji leżącej. Dokonywane jest również pobranie krwi do badań laboratoryjnych i przeprowadzana edukacja żywieniowa. Pacjenci zostają przyporządkowani losowo do stosowania jednej z 4 diet opartych na produktach roślinnych (dieta śródziemnomorska, fleksitariańska, laktoowowegetariańska, wegańska) lub grupy kontrolnej. Przydzielony model żywienia stosują przez 12 tygodni. 

Aby ułatwić realizację diety uczestnicy otrzymują wszystkie niezbędne materiały edukacyjne oraz mają stały, cotygodniowy kontakt telefoniczny z psychodietetykiem. 

Jest to pierwsze tego typu pięcioramienne badanie interwencyjne w Polsce. Pierwsze wyniki z projektu ukażą się już na jesieni 2024 roku.  

Przebieg badania nadzoruje:  

  • prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Aneta Nitsch-Osuch - kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, specjalista pediatra, epidemiolog, specjalistka zdrowia publicznego i ekspertka w zakresie promocji zdrowia

Zespół prowadzący badanie: 

  • mgr Klaudia Wiśniewska, autorka projektu badawczego, dietetyczka kliniczna z ponad 12 letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami, studentka Szkoły Doktorskiej WUM i wykładowczyni; 
  • dr Katarzyna Okreglicka, naukowczyni z ponad 15 letnim stażem, ekspertka projektów edukacyjnych, członkini Zespołu do spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej;
  • mgr Monika Paskudzka, asystent badawczo-dydaktyczny, diagnostka laboratoryjna z ponad 5 letnim stażem i doświadczeniem w pobieraniu materiału do badań laboratoryjnych; 
  • mgr Julia Bober, psychodietetyczka i doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (konsultacje psychodietetyczne)

Nadzór nad dokumentacją, kontakt z komisją bioetyczną:

  • dr Anna Jagielska - specjalistka chorób wewnętrznych i główny epidemiolog w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM