Jesteś tutaj

Dwa kolejne minigranty dla studentów z naszych Kół Naukowych!

Z radością i dumą pragniemy poinformować, że studenci Kół Naukowych działających przy Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego uzyskali w drodze postępowania konkursowego kolejne dwa minigranty naukowe!

Grupa studentów z Koła Naukowego Higieny i Profilaktyki, którego opiekunem naukowym jest dr n. med. Katarzyna Lewtak otrzymała minigrant studencki na realizację projektu badawczego pt. "Ocena postaw, wiedzy i zachowań oraz dostępności do szczepień ochronnych wśród osób doświadczających kryzysu bezdomności na przykładzie populacji warszawskiej". Kryzys bezdomności jest istotnym problemem zdrowia publicznego i przykładem obrazującym występowanie społecznych nierówności w zdrowiu. W Warszawie jest ok. 2,5 tys. osób dotkniętych kryzysem bezdomności, ale populacja ta jest wciąż słabo poznana z powodu trudności w dostępie do szczegółowych danych i dużej mobilności tej grupy. Osoby doświadczające bezdomności są bardziej niż populacja ogólna narażone na choroby i problemy zdrowotne, którym można zapobiegać za pomocą szczepień. Dodatkowo w tej grupie znacznie częściej występują choroby przewlekłe, które mogą predysponować do cięższego przebiegu chorób zakaźnych. Szczepienia ochronne są dobrodziejstwem ludzkości i wiele instytucji zajmujących się zdrowiem m. in. Światowa Organizacja Zdrowia, zabiega o zapewnienie dostępu do szczepień także wśród tzw. populacji wykluczonych/zagrożonych wykluczeniem społecznych i marginalizowanych. Z uwagi na trudną sytuację społeczną i zdrowotną osób doświadczających kryzysu bezdomności, szczepienia ochronne są bardzo ważnym działaniem, które przyczynić się może do redukcji społecznych nierówności w zdrowiu i poprawy sytuacji zdrowotnej. Wyniki prowadzonych na całym świecie badań wskazują, iż akceptacja szczepień w tej populacji jest niższa niż w populacji ogólnej, podobnie jak odsetek osób zaszczepionych. Zrozumienie czynników wpływających na akceptację szczepień w tej grupie pomoże w przygotowaniu rozwiązań w skali lokalne - skrojonych na miarę interwencji prozdrowotnych na rzecz budowania zaufania do szczepionek i zwiększenia udziału w szczepieniach osób doświadczających kryzysu bezdomności w Warszawie.

O aktywności naukowej członków SKN Zarządzania w Ochronie Zdrowia, którego opiekunem naukowym jest dr n. ekon. Magdalena Bogdan informowaliśmy już kilkukrotnie – ale to nie koniec sukcesów! W kolejnej edycji mini-grantów studenckich WUM członkini SKN Zarządzania w Ochronie Zdrowia pani Katarzyna Bochniak otrzymała dofinansowanie na realizację projektu badawczego pt. "Identyfikacja motywatorów wyboru kierunku lekarskiego przez uczniów liceów ogólnokształcących jako strategia przeciwdziałania pustyniom medycznym w Polsce". Badanie będzie realizowane w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM w kolejnym roku akademickim.

Gratulujemy i zapraszamy do współpracy oraz angażowania się w działalność Koła!